الگو:مقاله پیشنهادی: تفاوت بین نسخه‌ها

از ویکی حج
پرش به ناوبری پرش به جستجو
(یک نسخهٔ میانیِ همین کاربر نمایش داده نشده است)
سطر ۱: سطر ۱:
'''کتاب المزار''' یا '''مناسک المزار''' یا '''مزار صغیر'''، کتابی است به زبان عربی، تألیف [[شیخ مفید]] از علمای مشهور شیعه در قرن چهارم قمری، که مجموعه‌ای است از روایات در موضوع زیارت معصومان(ع)، زیارت مؤمنان و قبرهای آنان.
+
'''مسجد قبا'''، نخستین مسجد ساخته شده به دستور [[پیامبر(ص)]] بود که در [[منطقه قبا]] و جنوب غربی [[مدینه]] واقع شده و فاصله این مسجد تا [[مسجد شریف نبوی]] حدود شش کیلومتر است. مسجد قبا اولین مسجد ساخته شده در تاریخ اسلام است و بعد از مسجد نبوی بزرگترین و با فضیلت‌ترین مسجد در [[مدینةالنبی]] به شمار می‌‌‌‌رود.
  
بخش اول کتاب، شامل روایاتی است درباره ارزش و آداب زیارت [[امام علی(ع)]] و برخی از مکان‌های مقدس در کنار [[حرم امام علی(ع)|حرم آن حضرت]] مانند [[مسجد کوفه]] و [[مسجد سهله]]. این بخش همچنین شامل آداب و وجوب زیارت [[امام حسین(ع)]]، زیارت آن امام در روزهای خاص، فضیلت و محدوده [[حائر]]، ارزش و ویژگی‌های [[تربت]] کربلاء، چگونگی زیارت حضرت [[علی اکبر(ع)]]، حضرت [[عباس(ع)]] و شهدای [[کربلا]] است. بخش دوم کتاب، مجموعه‌ای است از روایات درباره ارزش و آداب زیارت دیگر معصومان(ع)، زیارت‌های جامعه، آداب و ثواب زیارت نیابتی، ارزش زیارت شیعیان و قبر آنان و ارزش زیارت پدر و مادر است.
+
بسیاری از مفسران معتقدند که مسجد قبا، همان مسجدی است که [[قرآن کریم]] آن را در آیه ١٠٨ [[سوره توبه]] ستوده و بر اساس این آیه، مسجد قبا نخستین مسجدی است که بر پایه [[تقوا]] بنا شده است. در زمان پیامبر(ص) گروهی از اهل مدینه که نمی‌خواستند در نماز مسجد قبا حاضر شوند، مسجد دیگری در قبا بنا کردند که به [[مسجد ضرار]] (یعنی مسجد گمراهان) معروف شد و به دستور پیامبر(ص) تخریب گشت.  
  
این کتاب پس از [[کامل الزیارات (کتاب)|کامل الزیارات]]، برجسته‌ترین کتاب [[شیعه]] درباره زیارت است. بسیاری از روایات موجود در کتاب مستند، برخی مرسل و برخی بدون نسبت به [[معصوم(ع)]] ذکر شده‌اند. بزرگان شیعه از این کتاب نقل روایت کرده‌اند. این کتاب با تصحیح و تحقیق سید محمدباقر موحد ابطحی، در سال ۱۴۰۹ق چاپ شده است.
+
مسجد قبا مورد عنایت پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) بوده است و روایاتی از ایشان در فضیلت آن نقل شده است.  
[[کتاب المزار (شیخ مفید)|ادامه...]]
+
 
 +
از آنچه منابع درباره ساختمان مسجد آورده‌اند این نتیجه بدست می‌آید که ساختمان و بنای مسجد قبا تا اواسط قرن دوم هجری، نسبتاً دست نخورده و اصیل بوده است اما در دوره‌های بعدی، بازسازی شده و یا سازه‌های به آن افزوده گردیده است. ساختمان جدید مسجد در صفر ١4٠5 قمری شروع شد و مساحت آن از ١،٣٣٣ متر مربع به 6،٠٠٠ متر مربع افزایش یافت. این مسجد دارای 56 گنبد به قطر 5/٣٠ متر و به ارتفاع بین ١٨/٣٠ تا ٢4/٣٠ متر و دارای چهار مناره به طول هر یک 4٢ متر با تجهیزات مدرن است.
 +
[[مسجد قبا|ادامه...]]

نسخهٔ ‏۱۵ ژانویهٔ ۲۰۲۰، ساعت ۱۴:۱۸

مسجد قبا، نخستین مسجد ساخته شده به دستور پیامبر(ص) بود که در منطقه قبا و جنوب غربی مدینه واقع شده و فاصله این مسجد تا مسجد شریف نبوی حدود شش کیلومتر است. مسجد قبا اولین مسجد ساخته شده در تاریخ اسلام است و بعد از مسجد نبوی بزرگترین و با فضیلت‌ترین مسجد در مدینةالنبی به شمار می‌‌‌‌رود.

بسیاری از مفسران معتقدند که مسجد قبا، همان مسجدی است که قرآن کریم آن را در آیه ١٠٨ سوره توبه ستوده و بر اساس این آیه، مسجد قبا نخستین مسجدی است که بر پایه تقوا بنا شده است. در زمان پیامبر(ص) گروهی از اهل مدینه که نمی‌خواستند در نماز مسجد قبا حاضر شوند، مسجد دیگری در قبا بنا کردند که به مسجد ضرار (یعنی مسجد گمراهان) معروف شد و به دستور پیامبر(ص) تخریب گشت.

مسجد قبا مورد عنایت پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) بوده است و روایاتی از ایشان در فضیلت آن نقل شده است.

از آنچه منابع درباره ساختمان مسجد آورده‌اند این نتیجه بدست می‌آید که ساختمان و بنای مسجد قبا تا اواسط قرن دوم هجری، نسبتاً دست نخورده و اصیل بوده است اما در دوره‌های بعدی، بازسازی شده و یا سازه‌های به آن افزوده گردیده است. ساختمان جدید مسجد در صفر ١4٠5 قمری شروع شد و مساحت آن از ١،٣٣٣ متر مربع به 6،٠٠٠ متر مربع افزایش یافت. این مسجد دارای 56 گنبد به قطر 5/٣٠ متر و به ارتفاع بین ١٨/٣٠ تا ٢4/٣٠ متر و دارای چهار مناره به طول هر یک 4٢ متر با تجهیزات مدرن است. ادامه...