بقیع در سفرنامه‌های فارسی (کتاب)

از ویکی حج
نسخهٔ تاریخ ‏۲ ژوئن ۲۰۲۱، ساعت ۰۵:۰۲ توسط Kamran (بحث | مشارکت‌ها) (صفحه‌ای تازه حاوی «'''بقیع در سفرنامه‌های فارسی''' از آثار پژوهشکده حج و زیارت به قلم رضا تقی‌زاد...» ایجاد کرد)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

بقیع در سفرنامه‌های فارسی از آثار پژوهشکده حج و زیارت به قلم رضا تقی‌زاده نائینی است. این کتاب در مجموعه آثار همایش بین‌المللی «بقیع نگین تراث اسلامی» منتشر شده است و شامل بریده متن سفرنامه‌های حج فارسی در توصیف بقیع است.

==

در این کتاب توصیف بقیع یا زیارت آن از گفتار ۵۰ سفرنامه نویس فارسی گرد آمده است. پیش از درج گزیده مرتبط به بقیع، اطلاعات مختصری درباره سفرنامه و سفرنامه نویس در یک بند آمده است.

گزیده‌ها بر اساس سال نگارش سفرنامه چیده شده است. قدیم ترین سفرنامه انیس الحجاج است که نویسنده آن به اختصار درباره زیارت خود از بقیع اشاره کرده است. به جز این سفرنامه و سفرنامه منظوم از بانوی ناشناس اصفهانی که در قرن دوازدهم هجری سروده شده و نیز حالات الحرمین که در ابتدای قرن سیزدهم نوشته شده باقی سفرنامه‌ها در عصر قاجاریه نوشته شده است.

متون کوتاه و بلند برگزیده، شامل گزارش زیارت بقیع توسط سفرنامه‌نویسان است که افزون بر اطلاعات تاریخی درباره قبور و بناهای بقیع اطلاعاتی درباره آداب زیارت و شرایط زیارت در سده‌های اخیر قبل از سلطه آل سعود بر بقیع در اختیار خوانندگان می‌گذارد.

اطلاعات نشر

این کتاب به کوشش رضا تقی‌زاده نائینی در گروه بقیع‌پژوهی پژوهشکده حج و زیارت و به مناسبت همایش بین المللی بقیع نگین تراث اسلامی تهیه شده است. کتاب در ۱۹۵ صفحه در سال ۱۳۹۹ توسط نشر مشعر به چاپ رسیده است.