صفحهٔ اصلی

از ویکی حج
نسخهٔ تاریخ ‏۷ ژانویهٔ ۲۰۲۳، ساعت ۰۹:۲۳ توسط Engineer (بحث | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)

به ویکی‌حج خوش‌آمدید

دانشنامه مجازی در زمینه حج و زیارت، وابسته به پژوهشکده حج و زیارت،
با ۱٬۶۵۳ مقاله به زبان فارسی.

فهرست مقاله‌ها

مقاله پیشنهادی

اعمال حج تمتع مجموعه‌ای از آیین‌ها است که در زمان و مکان‌های معینی از شهر مکه برگزار می‌شود. اعمال حج تمتع بعد از پایان یافتن اعمال عمره تمتع آغاز می‌شود. حج‌گزار که قبلاً از احرام عمره تمتع خارج شده است بار دیگر در مکه به نیت حج تمتع احرام می‌بندد و لبیک می‌گوید. سپس از ظهر روز نهم ذی‌الحجه تا غروب آفتاب در صحرای عرفات، اقامت می‌کند. پس از آن، شب دهم ذی‌الحجه را در مشعر، بیتوته کرده و از اذان صبح روز دهم ذی‌الحجه (عید قربان) تا طلوع آفتاب در مشعر، وقوف می‌کند. سپس، روز دهم ذی‌الحجه در منا آیین‌های رمی جمره عقبه، قربانی و حلق یا تقصیر را انجام می‌دهد.

بعد از اتمام اعمال منا، حج‌گزار به مکه می‌رود و اعمال مکه را انجام می‌دهد. این اعمال شامل طواف حج و نماز آن، سعی صفا و مروه و طواف نساء و نماز آن است. حاجی پس از آن به منا باز می‌گردد و شب یازدهم و دوازدهم (و برای برخی، شب سیزدهم) را در منا بیتوته می‌کند. در روز‌های یازدهم و دوازدهم نیز جمرات سه‌گانه را رمی می‌کند. با خروج از منا در بعد از ظهر روز دوازدهم، اعمال حج به پایان می‌رسد.

ادامه...

تصویر برگزیده
گواهی حج 1375.jpg
گواهی‌نامه حج. دو شاهد گواهی داده‌اند که سعید بن عبدالله در سال 1375ق./1956م. اعمال حج را به درستی ادا کرده است. منبع عکس
درگاه مناسک حج
درگاه مناسک حج