مرقد علی بن محمد سمری

از ویکی حج
مرقد علی بن محمد سمری
اطلاعات اوليه
کاربری مرقد و زیارتگاه
مکان بغداد

مرقد علی بن محمد سَمُری‌، آخرین نائب خاص امام زمان(ع)، در کشور عراق در وسط بازار فرش‌فروشان (سوق الحصران) بغداد واقع است.

معرفی اجمالی سمری[ویرایش | ویرایش مبدأ]

علی بن محمد سَمُری‌، نایب چهارم امام زمان (عج) است که پس از وفات حسین بن روح، با اشاره وی و از جانب امام (عج)، منصب نیابت آن حضرت را بر عهده گرفت. مدت نیابت او، تنها سه سال طول کشید و با وفات وی، دوران غیبت کبرا آغاز شد.

شیخ طوسی نقل کرده است که با فرارسیدن زمان وفات سمری، شیعیان از او خواستند که وصیت کند و نایب و وکیل بعد از خود را معرفی کند؛ اما او اظهار داشت که به او دستوری نرسیده است که بعد از خودش کسی را برای نیابت حضرت (عج) معرفی کند. شیخ صدوق نیز نقل کرده است که چند روز پیش از وفات سمری، توقیعی از طرف حضرت حجت (عج) به وی رسید و در آن خطاب به وی آمده بود: «بهره تو از زندگی، بیش از شش روز نیست. پس‌کار خویش را جمع کن و کسی را به جانشینی‌ خویش، وصیت مکن که پس از درگذشت تو، غیبت تامه فرارسد تا آنگاه‌که اذن الهی صادر شود...».[۱]

معرفی اجمالی مرقد[ویرایش | ویرایش مبدأ]

سَمُری در سال (329 ه. ق)، از دنیا رفت و به نقل شیخ طوسی، قبر او در بغداد در خیابان خَلَنجی، نزدیک ساحل رود ابی‌ عتاب، قرار داشته است.[۲] هم‌اکنون مزار علی سمری در وسط بازار فرش‌فروشان (سوق الحصران) بغداد واقع شده و بسیار مورد توجه شیعیان است.

پانویس[ویرایش | ویرایش مبدأ]

  1. الغیبة، ص 265 و 266.
  2. همان، ص 266.

منابع[ویرایش | ویرایش مبدأ]

این مقاله برگرفته از کتاب زیارت‌گاه‌های عراق، محمدمهدی فقیه بحرالعلوم. بخش «مرقد علی بن محمد سمری»، ج1، ص356، است.

*الغيبة ، محمد بن الحسن (الشيخ الطوسي)، تصحيح: علی‌اکبر الغفاري و بهراد الجعفري، ط ٢، تهران، دار الكتب الاسلامية، ١۴٢٩ه.ق - ١٣٨٧ه.ش.