صفحهٔ اصلی

از ویکی حج
پرش به ناوبری پرش به جستجو

به ویکی‌حج خوش‌آمدید

دانشنامه مجازی در زمینه حج و زیارت، وابسته به پژوهشکده حج و زیارت،
با ۱٬۱۰۰ مقاله به زبان فارسی.

فهرست الفبایی مقاله‌ها
مقاله پیشنهادی

کتاب المزار یا مناسک المزار یا مزار صغیر، کتابی است به زبان عربی، تألیف شیخ مفید از علمای مشهور شیعه در قرن چهارم قمری، که مجموعه‌ای است از روایات در موضوع زیارت معصومان(ع)، زیارت مؤمنان و قبرهای آنان.

بخش اول کتاب، شامل روایاتی است درباره ارزش و آداب زیارت امام علی(ع) و برخی از مکان‌های مقدس در کنار حرم آن حضرت مانند مسجد کوفه و مسجد سهله. این بخش همچنین شامل آداب و وجوب زیارت امام حسین(ع)، زیارت آن امام در روزهای خاص، فضیلت و محدوده حائر، ارزش و ویژگی‌های تربت کربلاء، چگونگی زیارت حضرت علی اکبر(ع)، حضرت عباس(ع) و شهدای کربلا است. بخش دوم کتاب، مجموعه‌ای است از روایات درباره ارزش و آداب زیارت دیگر معصومان(ع)، زیارت‌های جامعه، آداب و ثواب زیارت نیابتی، ارزش زیارت شیعیان و قبر آنان و ارزش زیارت پدر و مادر است.

این کتاب پس از کامل الزیارات، برجسته‌ترین کتاب شیعه درباره زیارت است. بسیاری از روایات موجود در کتاب مستند، برخی مرسل و برخی بدون نسبت به معصوم(ع) ذکر شده‌اند. بزرگان شیعه از این کتاب نقل روایت کرده‌اند. این کتاب با تصحیح و تحقیق سید محمدباقر موحد ابطحی، در سال ۱۴۰۹ق چاپ شده است. ادامه...