صفحهٔ اصلی

از ویکی حج
پرش به ناوبری پرش به جستجو

به ویکی‌حج خوش‌آمدید

دانشنامه مجازی در زمینه حج و زیارت، وابسته به پژوهشکده حج و زیارت،
با ۱٬۲۱۳ مقاله به زبان فارسی.

فهرست الفبایی مقاله‌ها
مقاله پیشنهادی

آستان مقدس امام علی(ع)، محل دفن پیکر مطهر علی بن ابی‌طالب، پسر عمو و یار نزدیک پیامبر اکرم(ص)، امام اول شیعیان و خلیفه چهارم است که در شهر نجف در کشور عراق قرار دارد. امام علی (ع) در روز ۲۱ رمضان سال ۴۰ قمری به شهادت رسید. بنابر وصیتش، فرزندانش امام حسن (ع) و امام حسین (ع)، پیکر مطهرش را شبانه و به‌طور مخفیانه، در زمین مرتفعی در پشت کوفه مدفون ساختند که به نام‌های "نجف"، "ظهر الکوفه"، "الغری" و... خوانده شده است. علت این تصمیم را بیم نبش قبر آن حضرت به دست دشمنان از جمله بنی‌امیه، خوارج و نواصب و امثال آنها دانسته‌اند.

با سقوط بنی‌امیه و رفع خطر خوارج، امام صادق(ع) برخی از شیعیان را از محل قبر امیرمؤمنان(ع) آگاه ساختند و حتی به همراه برخی از یاران خود به زیارت قبر ایشان می‌رفتند. محل دفن امیرمؤمنان(ع) در حدود ۱۵۰ سال ناشناس بود و فقط امامان و عده‌ای از شاگردان مخصوص ایشان از محل دفن آن حضرت آگاه بودند.در قرن دوم هجری، در عصر هارون الرشید، محل قبر علنی گردید و بنایی بر روی قبر ساخته شد.

در دوره عضدالدوله دیلمی، ساختمان بزرگ و باشکوهی بر قبر ساختند. همچنین در عهد صفویه به دستور شاه صفی (۱۰۳۸-۱۰۵۲ه.ق)، حرم مطهر و صحن آن توسعه یافت. در سال ۱۱۵۶ قمری نیز به دستور نادرشاه، کاشی‌های سبز رنگی که از دوره صفویه زینت‌بخش گنبد و گلدسته آستان بود، برداشته و به‌جای آنها، از خشت‌های طلا، استفاده شد و پس از آن آقامحمدخان قاجار اولین ضریح را که از جنس نقره بود به حرم هدیه کرد. ادامه...