صفحهٔ اصلی

از ویکی حج
پرش به ناوبری پرش به جستجو

به ویکی‌حج خوش‌آمدید

دانشنامه مجازی در زمینه حج و زیارت، وابسته به پژوهشکده حج و زیارت،
با ۷۷۲ مقاله به زبان فارسی.

فهرست الفبایی مقاله‌ها
مقاله پیشنهادی

پلکان کعبه (یا نردبان کعبه)، پلکان متحرکی است که برای رفتن به داخل کعبه استفاده می‌شود. از گذشته کعبه دو پلکان داشته است، یکی پلکان خارجی برای ورود به درون کعبه و دیگری پلکانی که در داخل کعبه در رکن شامی قرار داشته و ثابت بود و برای صعود بر بام آن استفاده می‌شد.

بنابر گزارش‌های تاریخی تا پیش از بازسازی کعبه، پنج سال پیش از بعثت، در ورودی خانه کعبه هم‌سطح با زمین بود. در این بازسازی، نخستین بار با هدف ایجاد مانع برای ورود سیل و پیشگیری از ورود افراد بدون اجازه متولیان کعبه، درِ کعبه بالاتر از سطح زمین ساخته شد.

در فتح مکه پیامبر(ص) بر پلکان کعبه ایستاد و خطبه مشهورش را قرائت فرمود. همچنین در گزارشی، از صعود ابوذر، صحابی مشهور پیامبر(ص)، بر نردبان کعبه و تکیه بر باب الکعبه و نقل حدیثی در فضیلت‌های اهل بیت(ع) یاد شده است.

توصیف پلکان کعبه در منابع تاریخی دوره‌های مختلف آمده است. از جمله در سده ششم نردبان کعبه همچون منبری بزرگ با نُه پله وصف شده که بر پایه‌هایی چوبین سوار بود و چهار چرخ داشت و در هنگام نیاز به نزدیکی باب الکعبه انتقال می‌یافت. پس از آن تاکنون، پلکان کعبه چندین بار تعویض شده است. ادامه...

تصویر برگزیده
بخشی از نگاره مسجدالحرام در کتاب عجایب المخلوقات عمودی.jpg
نگاره‌ای از مسجدالحرام از قرن دهم قمری