مزار سيدابراهيم بن عبدالله محض

از ویکی حج
مزار سيدابراهيم بن عبدالله محض
67.jpg
اطلاعات اوليه
کاربری زیارتگاه
مکان عراق * حله * شهرستان هاشمیه
مشخصات
وضعیت فعال

مزار سيدابراهيم بن عبدالله محض، در شهر هاشمیه عراق و در کنار «تل المیل»، نزدیک «قنطره جدیده» قرار دارد.

هاشمیه، شهرستانی است در استان بابل عراق، در 28 کیلومتری جنوب شهر حله؛ این منطقه مدفن ده‌ها تن از سادات بنی‌الحسن(ع) است، که توسط دستگاه عباسی به شهادت رسیده‌اند.

ابراهیم بن عبداللـه محض، نیز یکی از علویانی است که در برابر خلافت عباسی، دست به قیام زدند و سرانجام در نبرد با لشکریان منصور، در منطقه باخمرا به شهادت رسید.

معرفی مرقد

این زیارتگاه، در منطقه‌ هاشمیه، کنار «تل المیل»، نزدیک «قنطره جدیده» قرار دارد و به ابراهیم، فرزند عبدالله محض و برادر محمد نفس زکیه، منسوب است. البته در عراق، مزار دیگری نیز منسوب به وی، در استان مثنّی، میان رمیثه و حمزه وجود دارد.

هاشمیه، شهرستانی است در استان بابل عراق، که نخستین پایتخت عباسیان بوده است. ‌این شهر در 28 کیلومتری جنوب شهر حله بر کناره غربی رود فرات قرار دارد و مدفن ده‌ها نفر از سادات جلیل‌القدر بنی‌الحسن(ع)است، که توسط منصور و سفاح عباسی به شهادت رسیده‌اند.

هویت سيدابراهيم

ابراهیم بن عبدالله، معروف به قتیل باخَمرا (۹۷-۱۴۵ق/۷۱۶-۷۶۲م)، پسر عبداللـه محض و نواده حسن مثنی (حسن بن حسن‌ بن علی‌ بن ابی‌طالب(ع))، یکی از مشهور‌ترین علویانی است که در اوایل خلافت عباسی، تقریباً همزمان با برادر خود محمد نفس زکیه در برابر منصور عباسی دست به قیام زدند و سرانجام در نبرد با لشکریان منصور، در منطقه باخمرا به شهادت رسید.

این مقاله برگرفته از کتاب زیارت‌گاه‌های عراق، محمدمهدی فقیه بحرالعلوم. بخش «مزار سيدابراهيم بن عبدالله محض»، ج2، ص136. است.