مسجد بلال بن رباح

از ویکی حج
(تغییرمسیر از مسجد بلال)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مسجد بلال بن رَباح منسوب به بلال و بر فراز کوه ابوقبیس بوده که در طرح‌های جدید توسعه و بنای کاخ‌های دولت سعودی بر فراز کوه ابوقبیس تخریب گردیده است.

تصویری از مسجد بلال بن رباح

موقعیت مسجد[ویرایش | ویرایش مبدأ]

مسجدی منسوب به بلال و بر فراز کوه ابوقبیس بوده که مساحتی حدود یکصد متر مربع داشته است. این مسجد، در طرح‌های جدید توسعه و بنای کاخ‌هایی که برای میهمانان دولت سعودی بر فراز کوه ابوقبیس ساخته شده تخریب گردید و اکنون اثری از آن برجای نمانده و البته تصویر آن موجود است.

بلال بن رَباح، از نخستین گروندگان به اسلام بود. او شکنجه‌های سخت از سوی مشرکان دید؛ اما مقاومت کرد و با فریاد «اَحَدٌ، احَد» خود آنها را آزار داد. وی پس از فتح مکه، بر بام کعبه ایستاد و بانگ اذان برداشت. برخی هم گفته‌اند که روی کوه ابوقبیس اذان گفته و محل اذان وی مسجد شده است. چنین به‌نظر می‌رسد که بعدها کسی به یاد و نام بلال این مسجد را بر فراز ابوقبیس ساخته است.

دیدگاه فاکهی[ویرایش | ویرایش مبدأ]

فاکهی در قرن سوم از مسجد ابراهیم که بر فراز کوه ابوقبیس بوده است، یاد کرده است؛ جایی که ابراهیم در آن نقطه ایستاد و ندای حج سر داد.[۱] وی می‌افزاید: برخی هم گفته‌اند که این مسجد، به نام ابراهیم قبیسی بوده است که بعدها به خطا، به حضرت ابراهیم(ع) نسبت داده شده است![۲]

پانویس[ویرایش | ویرایش مبدأ]

  1. اخبار مکه، فاکهی، ج4، ص١6.
  2. همان، ص17.

منابع[ویرایش | ویرایش مبدأ]

این مقاله برگرفته از کتاب آثار اسلامی مکه و مدينه، رسول جعفریان. بخش «مسجد بلال»، ج1، ص151، است.
  • اخبار مکه فاکهی، ابوعبدالله محمد بن اسحاق الفاكهى، تصحيح عبدالملك بن دهيش، 1994.