مسجد زید بن صوحان

از ویکی حج
مسجد زید بن صوحان
اطلاعات
مکان کوفه
مذهب شیعه
پایه‌گذار زید بن صوحان
معماری
مساحت 165 مترمربع
نوسازی‌شده در تاریخ 1332 ه. ق، و سال 1395 ه. ق- 1975 م. توسط آیت‌‏الله سیدابوالقاسم خوئی

مسجد زید بن صوحان‏ در حدود دویست متری جنوب مسجد سهله، قرار دارد و از مساجد قدیمی کوفه، به‌شمار می‏‌آید. این مسجد منسوب به زید بن صوحان، از اصحاب امیرمؤمنان(ع) است.

معرفی زید بن صوحان

زید بن صوحان، از اصحاب امیرمؤمنان(ع) است که در جریان جنگ جمل، در رکاب آن حضرت، به شهادت رسید و مرقد وی، امروزه در بصره واقع است.

موقعیت مسجد

حدود دویست متری جنوب مسجد سهله، مسجد منسوب به زید بن صوحان قرار دارد که از مساجد قدیمی کوفه، به‌شمار می‏‌آید. در آداب این مسجد، دعایی وارد شده که متن آن، در کتاب مفاتیح ‏الجنان و کتاب‏‌های مشابه آن، موجود است. گفته شده است که زید، این دعا را در نماز شب خود می‏‌خواند.[۱]

معماری

ساختمان قدیمی مسجد، در اوایل قرن میلادی گذشته، ویران شد و به‌‏جای آن، ساختمان جدیدی بنا گردید که با توجه به وجود کتیبه‌‏ای به تاریخ 1332 ه. ق، به نظر می‏‌رسد تاریخ این بازسازی باشد. این ساختمان بار دوم با عنایت آیت‌‏الله سیدابوالقاسم خوئی، مرجع تقلید بزرگ شیعه در عراق، در سال 1395 ه. ق- 1975 م بازسازی شد.

مساحت ساختمان جدید مسجد، 165 مترمربع است که در ضلع جنوبی آن، یک شبستان ساده قرار دارد و بخش وسیع‏‌تر آن را صحن مسجد تشکیل می‏‌دهد.[۲] همچنین این مسجد، دارای ورودی کاشی‏کاری در ضلع شرقی آن است.

پانویس

  1. العتبات المقدسة فی الکوفة، ص156.
  2. همان، ص157 و 158.

منابع

  • العتبات المقدسة في الكوفة، محمد سعيد الطريحي، ط ٢، بيروت، ١۴٠۶ه. ق - ١٩٨۶م.