مسجد زید بن صوحان

از ویکی حج
مسجد زید بن صوحان
اطلاعات
مکان کوفه
مذهب شیعه
پایه‌گذار زید بن صوحان
معماری
مساحت 165 مترمربع
نوسازی‌شده در تاریخ 1332 ه. ق، و سال 1395 ه. ق- 1975 م. توسط آیت‌‏الله سیدابوالقاسم خوئی

مسجد زید بن صوحان‏ در حدود دویست متری جنوب مسجد سهله، قرار دارد و از مساجد قدیمی کوفه، به‌شمار می‏‌آید. این مسجد منسوب به زید بن صوحان، از اصحاب امیرمؤمنان(ع) است.

معرفی زید بن صوحان[ویرایش | ویرایش مبدأ]

زید بن صوحان، از اصحاب امیرمؤمنان(ع) است که در جریان جنگ جمل، در رکاب آن حضرت، به شهادت رسید و مرقد وی، امروزه در بصره واقع است.

موقعیت مسجد[ویرایش | ویرایش مبدأ]

حدود دویست متری جنوب مسجد سهله، مسجد منسوب به زید بن صوحان قرار دارد که از مساجد قدیمی کوفه، به‌شمار می‏‌آید. در آداب این مسجد، دعایی وارد شده که متن آن، در کتاب مفاتیح ‏الجنان و کتاب‏‌های مشابه آن، موجود است. گفته شده است که زید، این دعا را در نماز شب خود می‏‌خواند.[۱]

معماری[ویرایش | ویرایش مبدأ]

ساختمان قدیمی مسجد، در اوایل قرن میلادی گذشته، ویران شد و به‌‏جای آن، ساختمان جدیدی بنا گردید که با توجه به وجود کتیبه‌‏ای به تاریخ 1332 ه. ق، به نظر می‏‌رسد تاریخ این بازسازی باشد. این ساختمان بار دوم با عنایت آیت‌‏الله سیدابوالقاسم خوئی، مرجع تقلید بزرگ شیعه در عراق، در سال 1395 ه. ق- 1975 م بازسازی شد.

مساحت ساختمان جدید مسجد، 165 مترمربع است که در ضلع جنوبی آن، یک شبستان ساده قرار دارد و بخش وسیع‏‌تر آن را صحن مسجد تشکیل می‏‌دهد.[۲] همچنین این مسجد، دارای ورودی کاشی‏کاری در ضلع شرقی آن است.

پانویس[ویرایش | ویرایش مبدأ]

  1. العتبات المقدسة فی الکوفة، ص156.
  2. همان، ص157 و 158.

منابع[ویرایش | ویرایش مبدأ]

  • العتبات المقدسة في الكوفة، محمد سعيد الطريحي، ط ٢، بيروت، ١۴٠۶ه. ق - ١٩٨۶م.