مقام امام حسن مجتبی(ع)

از ویکی حج
مقام امام حسن مجتبی(ع)
اطلاعات اوليه
کاربری مقام
مکان کوفه
وقایع مرتبط وجود دو چشمه آب گرم نزدیک مقام
مشخصات
مساحت 150 مترمربع

مقام امام حسن مجتبی(ع) در ۱۶ کیلومتری روستای «حیره» در جنوب کوفه، قرار دارد. در داخل مقام، یک ضریح آهنی به نشانه محل حضور امام حسن(ع) در این مکان، نصب شده است.

محل مقام

این مقام، میان زمین‌‏های خشک صحرایی، در 16 کیلومتری روستای «حیره» (در جنوب کوفه)، قرار دارد. اطراف مقام، هیچ نشانی از زندگی روستایی به چشم نمی‏‌خورد و نزدیک‌‏ترین زمین‏‌های کشاورزی، در فاصله سه کیلومتری آن واقع شده است.

ساختمان مقام

ساختمان مقام، شامل بنای مستطیل شکل ساده‏‌ای به مساحت تقریبی 150 مترمربع است که دارای گنبد سبزرنگی به قطر چهار متر و ارتفاع سه متر است. بنای مقام از داخل، شامل یک سالن و اتاق مقام است. داخل اتاق مقام، یک ضریح آهنی به نشانه محل حضور امام حسن(ع) در این مکان، نصب شده است.

چشمه آب‏ گرم نزدیک مقام

در فاصله حدود پنجاه متری از مقام، یک چشمه آب ‏گرم معدنی وجود دارد که محل خروج آب چشمه، به‏ صورت یک ستون به ارتفاع حدود 70 سانتی‏متر و عرض 45 سانتی‏متر، ایجاد شده است. این چشمه، دارای خواص درمانی است و گفته می‏‌شود برخی بیماران دارای بیماری‏‌های پوستی، از آب آن برای درمان استفاده می‌‏کنند. همچنین در فاصله حدود صد متر از مقام، یک حوض آب طبیعی وجود دارد که آب آن نیز گرم است. اما بوی املاح معدنی از آن استشمام نمی‏‌شود.[۱]

حیدر الجد، معتقد است این حوض آب، همان است که بکری تحت نام «اللُجّ» به وجود آن نزدیک دیر هند، دختر نعمان، اشاره کرده است: «اللُجّ: ... غدیر عند دَیرِ هِندٍ المتقدم ذکره فی باب الدیارات».[۲]

پانویس

  1. «مقام الامام الحسن(ع) فی الحیرة بین التاریخ والاثر»، ینابیع، حیدر الجد، ص101.
  2. ر. ک: معجم ما استعجم، بکری، ج4، ص1151.

منابع

این مقاله برگرفته از کتاب زیارت‌گاه‌های عراق، محمدمهدی فقیه بحرالعلوم. بخش «مقام امام حسن مجتبی(ع)»، ج1، ص149، است.
  • مقام الامام الحسن(ع) فى الحيرة بين التاريخ والأثر، حيدر الجد، ينابيع، العدد ٢٣، ربيع الاول - ربيع الثانى ١۴٢٩ه. ق.
  • معجم ما استعجم من أسماء البلاد والمواضع، عبدالله بن عبدالعزيز (البكري الاندلسي)، تحقيق: مصطفي السقا، بيروت، عالم الكتب.