مقام دستان حضرت عباس(ع)

مقام دستان حضرت عباس(ع)، محل افتادن دستان حضرت ابوالفضل(ع) در عراق و در شهر کربلا است.

مقام دستان حضرت عباس(ع)
اطلاعات اوليه
کاربری زیارتگاه
مکان کربلا
وقایع مرتبط محل قطع شدن دستان حضرت ابوالفضل(ع) در روز عاشورا
مشخصات
وضعیت فعال

محل افتادن دست راست ایشان در داخل کوچه‌ای در شمال شرقی حرم حضرت عباس واقع شده و دارای یک بنای مستطیل کاشی‌کاری شده است. اما محل افتادن دست چپ حضرت عباس(ع) در جنوب شرقی حرم بوده و با توسعه خیابان در وسط کوچه واقع شده و دارای بنای هشت ضلعی کوچک و گنبد فیروزه‌ای است.

مقام دست راست حضرت عباس

 
مقام دست راست حضرت عباس

این مقام، محل قطع شدن و بر زمین افتادن دست راست حضرت ابوالفضل العباس(ع)، به شمار می‌آید و داخل کوچه‌ای در محله باب بغداد، سمت شمال شرقی حرم مطهر حضرت ابوالفضل(ع) قرار دارد.

این مقام شامل بنای مستطیل شکل کوچکی است که در ضلع جنوبی آن، سه پنجره بزرگ و در ضلع شرقی آن، یک پنجره مشبک مسی وجود دارد که اطراف آن نیز کاشی‌کاری شده است.


مقام دست چپ حضرت عباس

 
مقام دست چپ حضرت عباس

این مقام در منطقه باب الخان، در جنوب شرقی حرم مطهر حضرت ابوالفضل العباس(ع) قرار دارد و محل قطع شدن و بر زمین افتادن دست چپ حضرت عباس(ع)، به شمار می‌آید.

این مقام در گذشته، به‌ صورت یک پنجره کوچک برنزی بود که در دیوار یک خانه، کار گذاشته شده بود. اما به علت توسعه خیابان، از بین رفت و آن‌گاه مقام کنونی، به ‌جای آن ساخته شد.[۱] مقام جدید، به‌ صورت بنای هشت ضلعی کوچکی است که میان بازار قرار دارد و دارای در مسی به ارتفاع دو متر و گنبد کاشی‌کاری کوچک است.


پانویس

  1. مرقدها و مکان‌های زیارتی کربلا، ص231 و 233.

منابع

این مقاله برگرفته از کتاب زیارت‌گاه‌های عراق، محمدمهدی فقیه بحرالعلوم. بخش «مقام دستان حضرت عباس(ع)»، ج1، ص247. است.
  • مرقدها و مكان‌هاى زيارتى كربلا، عبدالامير قريشى، ترجمه: احسان مقدس، چاپ ١، تهران، مشعر، ١٣٩١ه. ش.