مقام دیدار امام حسین(ع) و عمر بن سعد

از ویکی حج
مقام دیدار امام حسین(ع) و عمر بن سعد
163.jpg
اطلاعات اوليه
تأسیس 1113ه.ق
کاربری زیارتگاه
مکان عراق * 240 متری شمال حرم مطهر امام حسین(ع) در نیمه پایانی بازار بزرگ کربلا
وقایع مرتبط محل ملاقات امام حسین(ع) با عمر بن سعد پیش از آغاز جنگ
مشخصات
وضعیت فعال
معماری
بازسازی سال‌های 1352ه.ق * 1378ه.ق * سال 2003م

مقام دیدار امام حسین(ع) و عمر بن سعد، در نیمه پایانی بازار بزرگ کربلا، در محله باب السلالمه، در فاصله حدود 240 متری شمال حرم مطهر امام حسین(ع) و در کشور عراق قرار دارد.

ملاقات و اتمام حجت

موضع‌گیری‌ها و سخنان فراوان و صریح امام حسین(ع) در رد بیعت یزید، گواه روشنی است بر این که امام حسین(ع) در ملاقات‌های خویش، هم اهداف قیام خویش را که اصلاح امت و بیعت نکردن با یزید و اجابت دعوت کوفیان بود، تبیین کرد و هم با استقامت و جدّیت تمام در مقابل طرفداران یزید همچون مروان بن حکم ایستاد و هم عده ای نظیر زهیر بن قین و حر بن یزید ریاحی را هدایت نمود و بر جمع دیگر همچون؛ عبداللّه بن عمر، عبیداللّه بن حر جعفی و عمر بن سعد اتمام حجّت کرد.

موقعیت بنا

این مقام در نیمه پایانی بازار بزرگ، در محله باب السلالمه، در فاصله حدود 240 متری شمال حرم مطهر امام حسین(ع)، قرار دارد و گفته می‌شود محل دیدار امام حسین(ع) با عمر سعد، پیش از شروع جنگ، بوده است.

تاسیس و بازسازی

ین مقام در سال 1113ه.ق، ساخته شده و در سال‌های 1352 و 1378ه.ق و به تازگی در سال 2003م، بازسازی شده است. [۱] روی دیوار مقام، یک پنجره مشبک برای زیارت زائران، نصب شده است.

پانویس

  1. مرقدها و مکان‌های زیارتی کربلا، ص١٨٢.

منابع

این مقاله برگرفته از کتاب زیارت‌گاه‌های عراق، محمدمهدی فقیه بحرالعلوم. بخش «مقام گفت‌وگوى امام حسين(ع) با عمر بن سعد»، ج1، ص246. است.
  • مرقدها و مکان‌های زیارتی کربلا، عبدالامیر قریشی، ترجمه: احسان مقدس، چاپ ١، تهران، مشعر، ١٣٩١ه. ش.