بحث کاربر:Z mohammad

از ویکی حج
پرش به ناوبری پرش به جستجو

درباره مقاله ام رومان و امام الحرمین[ویرایش مبدأ]

سلام و عرض ادب

 • بخش منابع مقاله ام رومان مشکل ظاهری دارد. همچنینی الگوها در بخش منبع قرار گرفته است. استفاده از برچسب ویرایش تا اصلاح مشکلات ظاهری مقاله لازم است.
 • نام مدخل با همزه نباید مدخل شود. تغییر مسیرها با حمزه ایجاد شود. اما ام رومان تغییر مسیر ندارد
 • در لینک ها لازم است دقت بیشتری شود. در مقاله ام رومان در جعبه اطلاعات ابوبکر قرمز بود در حالی که مقاله ابوبکر وجود داشت. همچنان در متن مقاله هم همین مشکل درباره ابوبکر وجود دارد.
 • در مقاله امام الحرمین برخی لینک ها زاید است مثلا تاریخ ابن خلدون.
 • از سوی دیگر در این مقاله (امام الحرمین) میزان لینک ها کم است. مثلا واژه حرم یا حرمین لینک نشده. یا کتاب اخبار دارالهجره یا کتاب تحقیق النصره یا افرادی مانند عبدری و حسین مراغی که نویسندگان مرتبط به حج اند. یا مثلا کلمه کاظیمن. یا ایرانیان یا عراق و ... . لازم است در مسئله لینک ها دقت بیشتری شود و متن کامل تر خوانده شود.
 • در امام الحرمین یک جا تهیت پیامبر به شکل کامل آمده-
 • مسجد شریف نبوی علی القاعده بهتر است به عنوان مسجد النبی لینک شود. مسجد شریف نبوی
 • امام الحرمین رده ندارد
 • شناسه بخصوص در مقاله امام الحرمین میتوانست بهتر از این باشد. بهتر است شناسه چند جمله برگزیده از متن نباشد بلکه جملاتی تازه نوشته شود با تعابیری جدید.
 • یک جا از متن به هم چسبیده است. (تابتحقیقالنصرةبتلخیص معالم)--Kamran (بحث) ‏۱۳ مارس ۲۰۱۸، ساعت ۱۵:۰۴ (IRST)

درباره مقالات - 27 فروردین 97[ویرایش مبدأ]

سلام و عرض ادب

 • موارد زیر در بررسی مقالات ام کلثوم، ام شریک، ام رومان، امهات المومنین، امنیت حرم، ام القری، ام معبد به ذهن میرسد
 • شناسه مقالات از نظر محتوایی نیاز به بازنگری داشتند - اصلاحاتی در حد توان در شناسه ها و متن وارد شد - گاهی متن مقالات اصلا خوانده نشده بود و جمله ناقص مانده بود یا جمله کاملا اشتباه بود - شناسه ها معمولا چند جمله ای است که از متن مقاله گرفته شده و بدون هیچ تغییری در کنار هم آمده که گاهی واقعا نارسا (مثل مدخل امنیت حرم) یا اضافی و بلند (مثل مقاله امهات المومنین) بود. -
 • انتظار میرود مقالات در هنگام بارگذاری کاملا خوانده شود و مسائلی مثل شناسنه نویسی با تامل و سلیقه بیشتر همراه باشد - همچنین انتخاب تیترها
 • به دلیل اینکه مقالات بازخوانی نمیشود یا با دقت بازخوانی نمیشود، خیلی از بخش های مقاله فاقد بند و پاراگراف بودند در حالی پراگراف بندی در داخل متن اصل دانشنامه وجود دارد اما باید دوبار اینتر بخورد-
 • لطفا در پیوند به بیرون مقالات معتبر در اولویت قرار گیرد. در حال حاضر پیوند به بیرون ها به مقالات سایتهای معمولی و نامعتبر است در حالی که مقالات معتبرتری در خیلی از موضوعات نوشته شده است که میتوان در نورمگز یا جاهای دیگر آنها را یافت. بهتر است مقالات چاپ شده در مجلات معرفی شوند تا خواننده ای که دنبال اطلاعات بیشتر است به سطح بالاتر مسائل دست یابد - منابع ضعیف تر از متن دانشنامه خودمان، ارزش معرفی ندارند و معرفی این مقالات کارکردی هم ندارد- پیوند به بیرون برای راهنمایی جهت تکمیل اطلاعات است و اشکالی ندارد اگر به منابع تخصصی تر باشد - یا دست کم ترکیبی از منابع تخصصی و عمومی ---Kamran (بحث) ‏۱۶ آوریل ۲۰۱۸، ساعت ۱۲:۱۶ (IRDT)

درباره شناسه ها[ویرایش مبدأ]

سلام. روزخوش - شناسه مقالات همچنان مشکلات زیادی دارد چون قطعاتی است از متن که به شناسه انتقال یافته و بازنویسی نشده. شناسه باید چکیده محتوا و نوعی راهنما و مدخل به بحث باشد. برای نمونه این شناسه اقطاع را ببنید:

به معنای اعطای زمین، معدن و عواید و محصولات آن به صورت تملیک و غیر تملیک است. در فقه به معنای این است که حاکم اسلامی زمین موات یا معادنی که نیاز به احیا دارند را به افراد یا گروهی واگذار می‌کند تا آنرا احیا کنند. در منابع فقهی شیعه و سنی برای زمین‌های موات سه‌ گونه حکم بیان شده است: احیا، حمی و اقطاع، حِمَی به معنی قرق‌گاه، ناحیه‌ای گیاهی است که مورد حمایت قرار می‌گیرد تا دیگران حیوانات خود را در آن نچرانند. اقطاع به دو شکل تملیک و غیر تملیک بوده؛ تملیک یعنی شخص مقطع‌له آن زمین یا معدن را مالک می‌شده تا آنرا احیا کند و گاهی هم خودش آباد بوده است، اما غیر تملیک یعنی مقطع‌له مالک آن نمی‌شده و فقط از منافع آن بهره می‌برده است. پیامبر گرمی اسلام(ص) اقطاعات فراوانی داشته که هدف از آنها شکوفایی اقتصادی، اشتغال‌زایی، فقرزدایی و حل مشکلات معیشتی جامعه مسلمانان بوده است.

طبیعی است که قسمتی که پر رنگ شده در شناسه که باید ساده و چابک و خلاصه شده مقاله باشد و به موارد با اهمیت و جذاب اشاره کند، جایی ندارد. نمونه دیگر شناسه مقاله افغانستان بود که خیلی آشفته بود و اصلاح شد. --Kamran (بحث) ‏۲۳ مهٔ ۲۰۱۸، ساعت ۱۳:۵۶ (IRDT)

درباره شناسه2[ویرایش مبدأ]

میتوان شاخص ها و ویژگی هایی برای شناسه تعریف کرد. مثل اینکه شناسه باید منعکس کننده مهم ترین مباحث متن به صورت اشاره وار باشد. و مباحثی را در بر گیرد که مرتبط به محور موضوعی ویکی باشد. یعنی در ویکی حج باید موضوعاتی که درباره حج و زیارت است در اولویت طرح در شناسه قرار گیرد. برای مثال درباره افغانستان اینکه وسعت و جمعیت و دین مردم چقدر است جزو توضیحات تکمیلی است. انچه محور بحث برای ما است حج گزاری افغانستان است یا مثلا مزارات افغانستان.

نوع مطالب با توجه به موضوع مقاله متفاوت خواهد بود. وقتی مقاله درباره یک فرد است، مهمترین شاخصه های زندگی او باید در شناسه قرار گیرد. مثلا برای صحابه معمولا لازم نیست به نسب فرد در شناسه اشاره کرد بلکه باید به نقش او به عنوان صحابه پیامبر و اقدامات او در عصر نبوی اشاره کرد. یا مثلا اگر درباره یک حاکم صحبت میکنیم بیشتر باید درباره اقدامات او درباره حج و حرمین اشاره کنیم.

این را هم باید در نظر داشت که در نهایت نوع نگارش شناسه تا حدودی به ذوق و سلیقه و توانایی نگارشی نویسنده هم مرتبط است و نمیتوان برای همه مواردی که باید در نظر گرفته شود شیوه نامه کاملی معین کرد.

برای نوشتن شناسه خوانده شدن مقاله توسط نویسنده مقاله لازم است چون او باید تصمیم بگیرد که چه چیزی باید در شناسه قرار گیرد و باید به محتوا اشراف داشته باشد. بله این حرف شما درست است که برای این کار نیاز به صرف زمان بیشتری است.

گاهی عدم دقت در بازخوانی مقاله مشکل بزرگی در شناسه ایجاد میکند. برای نمونه در شناسه مقاله افشاریه نوشته شده بود که نادر سیاست های مذهبی داشت و از جمله اینکه به مزارات شیعی میرفت و به این مزارات رسیدگی میکرد و ... در حالی در متن اشاره شده که این تنها بخشی از رفتارهای مذهبی او بود و سیاست مذهبی او در واقع اتحاد با اهل سنت و محدود کردن برخی شعائر شیعی و غیره بود. (تاریخچه این مقاله قبل از اصلاح را ببینید) --Kamran (بحث) ‏۲۷ مهٔ ۲۰۱۸، ساعت ۱۴:۵۰ (IRDT)

دانشنامه جهان اسلام[ویرایش مبدأ]

سلام در کتابخانه مدرسه فقاهت دانشنامه جهان اسلام ذیل موسسه دایره العمارف فقه اسلامی قرار گرفته و در پیوند به بیرون مقالات ویکی حج نیز همین اشتباه تکرار شده است. برای نمونه:برائت--Kamran (بحث) ‏۲۱ ژوئیهٔ ۲۰۱۸، ساعت ۱۵:۵۳ (IRDT)