مسجد صعصعة بن صوحان

از ویکی حج
مسجد صعصعة بن صوحان
مسجد صعصعه
اطلاعات
مکان کوفه
مختصات چندصد متری ضلع شرقی مسجد سهله
مذهب شیعه
معماری
سبک معماری شیوه معماری جدید
مساحت 160 مترمربع
نوسازی‌شده در سال‌‏های 1386 و 1387 ه. ق

مسجد صعصعة بن صوحان‏ از مساجد قدیمی کوفه است که در چندصد متری ضلع شرقی مسجد سهله قرار دارد. این مسجد به صعصعة بن صوحان یکی از یاران امام علی(ع) منسوب است.

معرفی صعصعة بن صوحان

این مسجد، از دیگر مساجد قدیمی کوفه است که در چندصد متری ضلع شرقی مسجد سهله قرار دارد و به صعصعة بن صوحان منسوب است. صعصعه، برادر زید بن صوحان و از اصحاب باوفای امیرمؤمنان(ع) بوده است که در رکاب آن حضرت، در جنگ‌‏های ایشان، شرکت می‏‌نمود. گفتنی است در جزیره «عسکر» که جزیره کوچکی نزدیک بحرین است، گنبد و بارگاهی منسوب به صعصعه وجود دارد. اما در برخی منابع، به وفات یا قبر صعصعه، در کوفه اشاره شده است‏[۱] و سیدمهدی بغدادی (1277- 1329 ه. ق) در برخی از اشعار خود، اشاره کرده است که قبر صعصعة بن صوحان را در کوفه، زیارت کرده است. البته ممکن است چنین تصوری پدید آید که قبر وی، در محل مسجد صعصعه بوده است؛ در حالی‌‏که، امروزه نه در مسجد صعصعه و نه در سایر نقاط کوفه، قبری از صعصعه، به چشم نمی‏‌خورد.[۲]

اعمال مسجد

برای مسجد صعصعه نیز همانند مسجد زید، دعای مخصوصی بعد از نماز تحیت، خوانده می‌‏شود که در کتب ادعیه، در ضمن دعاهای مخصوص ماه رجب، وارد شده است. این دعا در تعدادی از کتب ادعیه به حضرت مهدی(عج) یا حضرت خضر(ع) منسوب است. همچنین از «حمد بن ابی‏‌داوود رواسی نقل شده است که با محمد بن جعفر دهّان به مسجد صعصعه رفتند و در آنجا، حضرت صاحب الزمان (عج) را مشاهده کردند که در مسجد، دو رکعت نماز ادا کرد و سپس دعای یاد شده را خواند.

معماری مسجد

ساختمان مسجد صعصعه به شیوه معماری جدید است. ساختمان قبلی مسجد تا چندی پیش پابرجا بود، در سال‌‏های 1386 و 1387 ه. ق بازسازی شد؛ درحالی‌‏که مساحت آن، 160 مترمربع بود. نمای آن، شبیه نمای مسجد زید بود و شبستانی در ضلع جنوبی و صحنی در شمال آن، وجود داشت.[۳]

پانویس

  1. الطبقات الکبری، ج4، ص433؛ الاشارات الی معرفة الزیارات، علی بن ابی‏‌بکر الهروی، ص79.
  2. العتبات المقدسة فی الکوفة، ص196 و 198.
  3. همان، ص198 و 200.

منابع

  • الطبقات الكبري، محمد بن سعد بن منيع الهاشمي البصري (م ٢٣٠)، تحقيق محمد عبدالقادر عطا، ط الاولي، بيروت، دار الكتب العلمية، ١۴١٠ه. ق -١٩٩٠م.
  • الاشارات الي معرفة الزيارات، علي بن ابي‌بكر الهروي، تحقيق: جانين سورديل - طومين، دمشق، المعهد الفرنسي، ١٩۵٣م.
  • العتبات المقدسة في الكوفة، محمد سعيد الطريحي، ط ٢، بيروت، ١۴٠۶ه. ق - ١٩٨۶م.