کاربر:پژوهشگر

از ویکی حج
قبر منسوب به بلال حبشى
پرونده:قبر منسوب به بلال حبشى.jpg
اطلاعات اوليه
تأسیس 635 هجری قمری
کاربری مقبره، زیارتگاه
مکان سوریه
مشخصات
وضعیت فعال

قبر منسوب به بلال حبشى ، بلال بن رباح،از صحابۀ پيامبر خدا صلى الله عليه و آله و مؤذن آن حضرت،از بردگان سياه پوستِ خريدارى شده از حبشه بود كه به خدمت اميّة بن خلف در آمد و سال‌ها زير ستم وى به زندگى خويش ادامه داد تا اين‌كه پيامبر صلى الله عليه و آله به رسالت مبعوث گرديد.چون برابرى و مساوات از شعارهاى اصلى اسلام بود،بسيارى از بندگان و بردگان،از آن استقبال كردند تا خود را از ستم و ظلم اربابان و بى‌عدالتى در جامعه رهايى بخشند.يكى از اين بردگان سياه،بلال حبشى بود.او به رغم شكنجه‌هاى طاقت فرسايى كه از مشركان و به‌ويژه ارباب خود؛اميّه مى‌ديد،باز از اسلام و آيين خود دست نكشيد.ابوبكر او را از صاحبش خريد و آزاد ساخت. بلال پس از هجرت پيامبر خدا صلى الله عليه و آله به مدينه مهاجرت كرد و آن حضرت او را مؤذن خود گردانيد.هنگامى كه پيامبر خدا صلى الله عليه و آله وفات يافت،خليفه(ابوبكر)،از بلال خواست تا همچنان اذان بگويد ولى او نپذيرفت و گفت:سوگند خورده‌ام كه پس از پيامبر صلى الله عليه و آله براى هيچ كس اذان نگويم. وقتى لشكر اسلام در مدينه آمادۀ عزيمت براى فتح شام شد،بلال از ابوبكر اجازه عزيمت خواست.ابوبكر گفت:هر آنچه خواهى كن ولى دوست داشتم نزد من در مدينه مى‌ماندى و اذان مى‌گفتى،بلال نپذيرفت و وارد لشكر شد. [۱] او به دمشق آمد و در«داريا»،يكى از قريه‌هاى اطراف دمشق ساكن شد و سرانجام در سال بيست هجرى [۲] يا به روايتى هفده هجرى [۳] در دوران خلافت عمربن خطاب-در سن ۶٣ سالگى-وفات يافت.


اطلاعات تکمیلی[ویرایش | ویرایش مبدأ]

در محل دفن بلال اختلاف است.ابن كثير قبرى كه در باب الصغير به او منسوب است را صحيح ندانسته و محل دفن وى را همان قريه«داريا»مى‌داند.او قبرى كه اكنون در باب الصغير است،را از«بلال بن ابى الدرداء» قاضى دمشق دانسته كه فردى عابد و زاهد بوده است. در هر حال،قبرى كه اكنون به نام بلال در باب الصغير معروف است، كمى بالاتر از قبور سكينه و ام‌كلثوم قرار دارد؛و با قبر منسوب به عبداللّٰه بن جعفر طيار در يك بقعه هستند. قبر بلال بزرگترين قبرِ داخل اين بقعه است كه در ميان قبور ديگر متمايز و اطراف آن نيز با محفظه‌اى از شيشه پوشانيده شده است.تاريخ سنگ قبر وى ۶٣۵ هجرى است.

مشخصات بنای مقبره[ویرایش | ویرایش مبدأ]

بر بناى مقبرۀ بلال گنبدى است به رنگ سبز و سوّمين گنبد از درِ ورودى قبرستان باب الصغير است.اين گنبد،در ١٠٠٧ هجرى و ١٢٨٩ هجرى مرمّت شد.در ١٣۶١ هجرى در آتش سوخت و ادارۀ اوقاف آن را بازسازى كرد. [۴]


پانویس[ویرایش | ویرایش مبدأ]

  1. ابن اعثم،الفتوح،ج١،صص٩٧-٩۶.
  2. كرد على،غوطه دمشق،ص١١۴ .
  3. ابن حورانى،زيارات الشام،صص۴۴ و ۴۵.
  4. يوسف بن عبدالهادى،همان كتاب،ص١٩٨.

منابع[ویرایش | ویرایش مبدأ]

این مقاله برگرفته از کتاب [3-10-2015_8.09.10_AM-10485-F-13930231-Rahnemaye-Amakene-Ziyarati-Va-Siyahati-Dar-Soriye.htm راهنمای اماکن زیارتی و سیاحتی در سوریه.] بخش «مقابر صحابۀ پيامبر خدا صلى الله عليه و آله »، ص99. است.