مذاکرات مجلس شورای ملی و سنا درباره بقیع (کتاب)

از ویکی حج
مذاکرات مجلس شورای ملی و سنا درباره بقیع (کتاب)
طرح جلد مذاکرات مجلس.jpg
پدید آورندگان
به کوشش رضا تقی‌زاده نائینی
محتوا
موضوع مذاکرات مجلس، تخریب و بازسازی بقیع
زبان فارسی
نشر
تعداد جلد ۱
تعداد صفحات ۱۴۴
ناشر پژوهشکده حج و زیارت ، نشر مشعر
محل نشر قم
رده‌بندی کنگره BP262/7
رده‌بندی دیویی ۲۹۷/۷۶۳۵

مذاکرات مجلس شورای ملی و سنا درباره بقیع کتابی شامل متن سخنان نمایندگان این دو مجلس در واکنش به تسلط آل سعود بر حجاز و حمله به مدینه و تخریب بقیع و پیگیری بازسازی بقیع است. این مذاکرات از سال ۱۳۰۳ در مجلس شورای ملی آغاز شده و در برخی ادوار این مجلس و مجلس سنا ادامه داشته است. آخرین مذاکرات نقل شده در این کتاب مربوط به سال ۱۳۴۴ شمسی است. این کتاب در سال ۱۴۰۱ شمسی از سوی پژوهشکده حج و زیارت تدوین و منتشر شده است.

محتوا[ویرایش | ویرایش مبدأ]

کتاب با مقدمه‌ای کوتاه از تاریخچه تخریب بقیع و گزارشی از گفتگوهای مجلس شورای ملی و سنا درباره این واقعه آغاز شده است و پس از آن متن کامل مذاکرات دو مجلس درباره بقیع در دو بخش آمده است.

مجلس شورای ملی[ویرایش | ویرایش مبدأ]

بخش اول کتاب شامل مذاکرات ادوار مجلس شورای ملی درباره وقایع مرتبط به بقیع است. خبر حمله آل سعود به طائف و مدینه از سال ۱۳۰۳ بحث‌هایی را در این مجلس به دنبال داشت. در ۱۳۰۴ و ۱۳۰۵ که خبر حمله وهابیان به مدینه و سپس تخریب بناهای قبرستان بقیع منتشر شد گفتگوهای متعددی در مجلس درباره این واقعه صورت گرفت و کمیسیون حرمین شریفین برای بررسی ماجرا تشکیل شد. از جمله مذاکرات مرتبط به بقیع، نطق‌های مفصل سید حسن مدرس درباره این واقعه است که در این کتاب نقل شده است. این بخش از کتاب شامل مذاکرات زیر است:

  • مذاکرات مجلس پنجم در سال ۱۳۰۳ درباره خبر حمله آل سعود به طائف،
  • مذاکرات هفت جلسه از جلسات مجلس ششم در سال ۱۳۰۴ درباره اخبار حمله وهابیان به مدینه،
  • مذاکرات سه جلسه از دوره ششم مجلس درباره تخریب بناهای بقیع،
  • مذاکرات جلساتی از دوره‌های شانزدهم، نوزدهم و بیست و یکم مجلس درباره وضعیت نامناسب قبرستان و تلاش‌ها برای بازسازی بقیع.

مجلس سنا[ویرایش | ویرایش مبدأ]

بخش دوم کتاب شامل بخش‌هایی از مذاکرات ‍۱۱ جلسه مجلس سنا است که در آن‌ها درباره قبرستان بقیع گفتگو شده یا گزارشی درباره وضعیت این قبرستان ارائه شده است. این جلسات در سال‌های ۱۳۲۹، ۱۳۳۱، ۱۳۴۳ و ۱۳۴۴ شمسی برگزار شده است. در این مذاکرات به اقدامات و مذاکرات نمایندگان ایران با مقامات آل سعود برای بازسازی بنای قبور امامان یا نصب سایه‌بان در بقیع اشاره شده و در این‌ باره از وزیر خارجه پرسش شده است.

اطلاعات نشر[ویرایش | ویرایش مبدأ]

کتاب «مذاکرات مجلس شورای ملی و سنا درباره بقیع» به کوشش رضا تقی‌زاده نائینی در ۱۴۴ صفحه توسط پژوهشکده حج و زیارت در سال ۱۴۰۱ شمسی منتشر شده است. در پایان کتاب تصاویری از برخی اسناد مرتبط به چاپ رسیده است.