بدر

از ویکی حج
بدر
اطلاعات اوليه
مکان شهر بدر - عربستان سعودی
کاربری مسجد
تاریخ بنا
رویدادها جنگ بدر، مقبره شهدای بدر

بدر، محل وقوع جنگ بدر و اکنون یکی از شهرهای عربستان سعودی است. قبرستانی که شهدای بدر در آن دفن شده‌اند، در این شهر قرار دارد.

تاریخ بدر در جاهلیت[ویرایش | ویرایش مبدأ]

بدر، محلّ پیوستن راه مدینه به راه کاروان‌رو مکه به شام و به سبب وجود آب و نخلستان، استراحتگاه کاروان‌های عبوری بود. همچنین، یکی از رسم‌های عرب جاهلی این بود که هر سال در آنجا، بازاری برپا می‌کرد.[۱] بنابر تعریفی دیگر: «بدر آبی است میان مکه و مدینه در زیر دره صفراء؛ میان آنجا و جار در کناره دریا، یک شب راه است. گفته می‌شود: به بدر بن یخلد بن نضر بن کنانه منسوب است یا مردی از بنی‌ضمره که در آنجا ساکن شد.»[۲] بنابر نقلی تاریخی: «بدر بن قریش بن حارث بن یخلد، چاه بدر را کند. بین مدینه تا بدر، هفت برید راه است: ذات جیش، عبّود، مرغه، منصرف، ذات اجذال، معلاة و اثیل» [۳]

تاریخ بدر در اسلام[ویرایش | ویرایش مبدأ]

بدر در صدر اسلام، خالی از سکنه بود و تنها استراحتگاه مسافران بود؛ اما پس از مدتی در کنارِ قبور شهیدان بدر، روستایی به همین نام ایجاد شد که اکنون شهری است که در میان دو کوه الصدمة الشاملیة در امتداد شمال تا شمال غربی و الصدمة الشرقیة امتداد جنوب تا جنوب شرقی واقع شده و از جانب غرب به میدان بدر، قبرستان شهدا و کوه اسفل منتهی می‌شود.

پانویس[ویرایش | ویرایش مبدأ]

  1. سیره ابن هشام، بی‌تا، ج1، ص618
  2. معجم البلدان، ج1، ص357
  3. همان.

منابع[ویرایش | ویرایش مبدأ]

  • السیره النبویه، ابن هشام، تحقیق مصطفی السقا و ابراهیم الأبیاری و عبدالحفیظ شلبی، بیروت، دارالمعرفة، بی‌تا.
  • معجم البلدان، یاقوت حموی، بیروت، دار صادر، ۱۹۹۵.

الگو:مکان‌ها