خانه امام علی (کوفه)

از ویکی حج
پرش به ناوبری پرش به جستجو
خانه امام علی در کوفه
خانه امام علی.jpg
اطلاعات اوليه
کاربری خانه
مکان کوفه
معماری
بازسازی پس از سقوط رژیم بعثی


خانه امام علی در کوفه در زاویه جنوب غربی مسجد کوفه و متصل به ضلع غربی دارالاماره کوفه، قرار دارد. داخل خانه، اتاق‏‌ها و جایگاه‌‏هایی منسوب به امام علی(ع) و فرزندان ایشان، وجود دارد.

موقعیت[ویرایش | ویرایش مبدأ]

در فاصله کمی از زاویه جنوب غربی مسجد کوفه و متصل به ضلع غربی دارالاماره کوفه، خانه‌‏ای وجود دارد که نزد شیعیان، به خانه امیرمؤمنان(ع) در کوفه، شناخته شده است. این خانه چندین‌بار بازسازی شده که آخرین بازسازی آن، پس از سقوط رژیم بعثی صورت گرفته است.

معماری خانه[ویرایش | ویرایش مبدأ]

داخل خانه، اتاق‏‌ها و جایگاه‌‏هایی منسوب به امام علی(ع) و فرزندان ایشان، وجود دارد؛ از جمله در سمت راستِ کسی که به خانه وارد می‏‌شود، اتاق امام حسن و امام حسین(ع) و سمت چپ آن، اتاق محلِ غسل دادن امیرمؤمنان(ع) و نزدیک محراب، جایگاه محلِ نشستن امام حسن و امام حسین(ع) قرار دارد. اتاق‌‏های دیگری نیز منسوب به حضرت زینب، ام‏ کلثوم و ام‏ البنین وجود دارد. در اتاق انتهای منزل نیز چاه آبی وجود دارد که گفته می‏‌شود به دست امام علی(ع) حفر شده است و زائران برای تبرک، از آب آن می‌‏نوشند.منبع معتبری انتساب این خانه به امام علی و اهل بیت ایشان و نیز اعتبار معماری خانه رااز نظر تاریخی تأیید نمی کند.

منابع[ویرایش | ویرایش مبدأ]