خانه امام علی (کوفه)

از ویکی حج
خانه امام علی در کوفه
خانه امام علی.jpg
اطلاعات اوليه
کاربری خانه
مکان کوفه
معماری
بازسازی پس از سقوط رژیم بعثی
اربعین حسینی
پیاده روی اربعین2.jpg
مفاهیم
اربعین
کتاب‌شناسی اربعین
تحقیق درباره اول اربعینلؤلؤ و مرجانمدنیت، عقلانیت، معنویت در بستر اربعینپیاده‌روی اربعین تأملات جامعه‌شناختیپیاده‌روی اربعین
آیین‌ها
پیاده‌روی اربعینزیارت اربعینهوسه‌خوانی
نخستین زائران
جابر بن عبدالله انصاریعطیه کوفی
مقاله‌های وابسته
موکبمسیرهای پیاده‌روی اربعینراهنمای اربعینپیاده‌روی جاماندگان اربعین

خانه امام علی در کوفه در زاویه جنوب غربی مسجد کوفه و متصل به ضلع غربی دارالاماره کوفه، قرار دارد. داخل خانه، اتاق‏‌ها و جایگاه‌‏هایی منسوب به امام علی(ع) و فرزندان ایشان، وجود دارد.

موقعیت

در فاصله کمی از زاویه جنوب غربی مسجد کوفه و متصل به ضلع غربی دارالاماره کوفه، خانه‌‏ای وجود دارد که نزد شیعیان، به خانه امیرمؤمنان(ع) در کوفه، شناخته شده است. این خانه چندین‌بار بازسازی شده که آخرین بازسازی آن، پس از سقوط نظام بعث صورت گرفته است.

معماری خانه

داخل خانه، اتاق‏‌ها و جایگاه‌‏هایی منسوب به امام علی(ع) و فرزندان وی، وجود دارد؛ از جمله در سمت راستِ کسی که به خانه وارد می‏‌شود، اتاق امام حسن و امام حسین(ع) و سمت چپ آن، اتاق محلِ غسل دادن امیرمؤمنان(ع) و نزدیک محراب، جایگاه محلِ نشستن امام حسن و امام حسین(ع) قرار دارد. اتاق‌‏های دیگری نیز منسوب به حضرت زینب، ام‏ کلثوم و ام‏ البنین وجود دارد. در اتاق انتهای منزل نیز چاه آبی وجود دارد که گفته می‏‌شود به دست امام علی(ع) حفر شده است و زائران برای تبرک، از آب آن می‌‏نوشند. منبع معتبری انتساب این خانه به امام علی و اهل بیت ایشان و نیز اعتبار معماری خانه را از نظر تاریخی تأیید نمی‌کند.

منابع