مرقد میثم تمار

از ویکی حج
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مرقد میثم تمار
مرقد میثم تمار.jpg
اطلاعات اوليه
کاربری حرم
مکان کوفه
مشخصات
مساحت 1200 مترمربع
معماری
بازسازی نیمه دوم قرن 14 ه. ق- 20 م، سال 2012 م


مرقد میثم تمار حدود چهارصد متری جنوب غربی مسجد کوفه، نزدیک خانه منسوب به امیرمؤمنان(ع) قرار دارد. میثم تمار از اصحاب امام علی(ع)، امام حسن(ع) و امام حسین(ع) بود.

معرفی اجمالی میثم تمار[ویرایش | ویرایش مبدأ]

میثم بن یحیی اسدی کوفی، کنیه‌‏اش ابوسالم و از اصحاب امام علی(ع)، امام حسن(ع) و امام حسین(ع) بود. از دوره کودکی و نوجوانی او، اطلاعی در دست نیست. می‏‌گویند او غلام زنی از طایفه بنی‌‏اسد بود که امام(ع) او را از وی خریداری و سپس آزاد نمود. آن‏گاه حضرت به او فرمود: «اسمت چیست؟» گفت: «سالم». امام فرمود: «پیامبر(ص) به من خبر داد که پدرت، در عجم، نام میثم را بر تو نهاده است». میثم گفت: «خدا، رسول خدا(ص) و امیرمؤمنان(ع) راست گفتند. اسم من، میثم است». آن‏گاه امام فرمود: «اسمت را حفظ کن و کنیه خود را ابوسالم قرار ده». میثم نیز چنان کرد.[۱] او از آنجایی که به شغل خرمافروشی مشغول بود، به لقب «تَمّار» (خرمافروش)، شناخته می‏‌شد.

میثم از یاران خاص و نزدیک امیرمؤمنان(ع) و همچنین از اصحاب امام حسین(ع)، به‌شمار می‏‌آید.[۲] او در کوفه از همراهان و ملازمان امیرمؤمنان(ع) در اوقات خلوت آن حضرت بود.

امیرمؤمنان(ع) چندین بار، خبر شهادت میثم تمار را به او داده بود؛ میثم تمار در آخرین سال زندگی خود، به سفر حج رفتوقتی به کوفه بازگشت، به دستور عبیدالله بن زیاد، به دار آویخته و به شهادت رسید.

محل مرقد[ویرایش | ویرایش مبدأ]

امروزه قبر میثم تمار، حدود چهارصد متری جنوب غربی مسجد کوفه، نزدیک خانه منسوب به امیرمؤمنان(ع) قرار دارد. از تاریخ ساخت اولیه مزار میثم تمار، اطلاعی در دست نیست.

بازسازی‌ها[ویرایش | ویرایش مبدأ]

اما حاج محمد رشاد بن ناصر مرز [مرضه‏] نجفی ساختمان فعلی آن را در نیمه دوم قرن 14 ه. ق- 20 م، با صرف مبلغ چهل هزار دینار عراقی، بازسازی کرد. عملیات ساختمانی در روز 26 ژوئن سال 1962 م برابر با 1382 ه. ق آغاز شد و در سال 1968 م برابر با 1388 ه. ق، به پایان رسید.[۳]

در سال 2012 م، هیئت بازسازی استان نجف، تصمیم گرفت تا مرقد میثم را توسعه دهد. به همین منظور، مراسم کلنگ‌‏زنی طرح توسعه مرقد میثم، با حضور مسئولان عراق و با سرمایه‏‌ای نزدیک به چهار میلیارد دینار عراقی، آغاز شد. براساس این پروژه، قرار شده است تا مساحت بارگاه که در گذشته، چهارصد مترمربع بود، به 1200 مترمربع افزایش یابد و دو مناره در دو طرف ورودی بنا، ساخته گردد و حرم مطهر، به دو بخش زنانه و مردانه، تقسیم شود.[۴]

پانویس[ویرایش | ویرایش مبدأ]

  1. الارشاد، ج1، ص323.
  2. الاختصاص، شیخ مفید، ص3، 7 و 8.
  3. مراقد المعارف، ج2، ص340.
  4. میثم تمّار، احمد صادقی اردستانی، ص73.

منابع[ویرایش | ویرایش مبدأ]

  • مراقد المعارف، محمد حرزالدين، تحقيق: محمدحسين حرزالدين، قم، سعيد بن جبير، ٢٠٠٧م.
  • ميثم تمار، احمد صادقى اردستانى، تهران، مشعر، ١٣٩١ه. ش.
  • الاختصاص، محمد بن محمد (الشيخ المفيد)، تصحيح: علي اكبر الغفاري، ط ۴، قم، مؤسسة النشر الاسلامي التابعة لجماعة المدرسين، ١۴١۴ه. ق.
  • الارشاد في معرفة حجج الله علي العباد، محمد بن محمد بن نعمان (الشيخ المفيد)، تحقيق: مؤسسة آل البيت(عليهم السلام) لاحياء التراث، ط ٢، بيروت، دار المفيد، ١۴١۴ه. ق - ١٩٩٣م.