مسجد مشعرالحرام

از ویکی حج
مسجدِ مشعرالحرام
اطلاعات اوليه
کاربری عبادت
مکان مزدلفه
مشخصات
مساحت حدود چهار هزار متر مربع در عهد عباسی، حدود شش هزار متر مربع در حال حاضر
وضعیت فعال
معماری
بازسازی در سال ١٠٧٢ قمری، به دست سلاطین ترک عثمانی، در سال ١٣٩٩ قمری، پایان بنای جدید

مسجد مشعرالحرام یا مزدلفه، در کشور عربستان، در شهر مکه، در منا و در شش کیلومتری مسجد نمره و پنج کیلومتر و نیمی مسجد خیف واقع شده و امروزه به شکل مستطیل و دارای مساحت حدود شش هزار متر مربع است.

مکان مزدلفه

حُجاج در راه بازگشت از عرفات به سوی مکه، از وادی مازَمَیْن می‌گذرند که میان دو کوه است. «مازم» به معنای راه تنگ و به عبارت دیگر، تنگه است، این اشاره به دو راه رفت و برگشتِ تنگِ این ناحیه دارد. حاجی با عبور از این وادی، به مزدلفه یا سرزمینِ مشعرالحرام می‌رسد و در سویِ دیگر مشعرالحرام، یعنی سمت منا، وادی محسِّر قرار دارد [۱] که با گذر از آن وادیِ کوچک، وارد منا می‌شود. محدوده مزدلفه با تابلوهای بسیار بزرگی معین شده و با جمله «بدایة مزدلفه» یا «نهایة مزدلفه» می‌توان حدود آن را شناخت.

مزدلفه در قرآن

نام‌گذاری این نقطه مزدلفه، یعنی محل ازدحام مردم، به دلیل اجتماع تمامی حجاج در شب دهم ذی‌حجه در آنجاست. خداوند در قرآن از این سرزمین یاد کرده است: لَیْسَ عَلَیْکُمْ جُنٰاحٌ اَنْ تَبْتَغُوا فَضْلاً مِنْ رَبِّکُمْ فَاِذٰا اَفَضْتُمْ مِنْ عَرَفٰاتٍ فَاذْکُرُوا اللّٰهَ عِنْدَ الْمَشْعَرِ الْحَرٰامِ وَ اذْکُرُوهُ کَمٰا هَدٰاکُمْ وَ اِنْ کُنْتُمْ مِنْ قَبْلِهِ لَمِنَ الضّٰالِّینَ ثُمَّ اَفِیضُوا مِنْ حَیْثُ اَفٰاضَ النّٰاسُ وَ اسْتَغْفِرُوا اللّٰهَ اِنَّ اللّٰهَ غَفُورٌ رَحِیمٌ[۲]

موقعیت جغرافیایی و مساحت

در فاصله شش کیلومتری مسجد نَمِره و پنج کیلومتر و نیمی مسجد خَیْف در منا، مسجد مزدلفه واقع است. این مسجد در آغاز عهد عباسی، مساحتی حدود چهار هزار متر مربع داشته و تنها حصاری در اطراف آن بوده و سقف نداشته است. مسجد پیش‌گفته بارها بازسازی شده و سلاطین ترک عثمانی نیز در سال ١٠٧٢ قمری، آن را بازسازی کردند. در سال ١٣٩٩ قمری بنای جدید آن پایان یافت. اکنون مساحت مستطیل شکل آن حدود شش هزار متر مربع است.

پانویس

  1. فصلنامه «میقات حج»، ش ٣، صص ١٧٣ - ١٨٢
  2. بقره/سوره2، آیه198.

منابع

این مقاله برگرفته از کتاب آثار اسلامی مکه و مدينه، رسول جعفریان. بخش «مسجد مشعرالحرام یا مردلفه»، ج1، ص162-161، است.