مقام حضرت مهدی (کربلا)

از ویکی حج
مقام حضرت مهدی(عج) در کربلا
166.jpg
اطلاعات اوليه
کاربری زیارتگاه
مکان کربلا
مشخصات
وضعیت فعال
معماری
بازسازی 1414م
با دیگر مقام‌های امام زمان(ع) اشتباه نشود.

مقام حضرت مهدی(عج)، نام زیارتگاهی در کربلا، در کشور عراق بوده و در کنار رودخانه حسینیه واقع است.

شهرت این مکان به واسطه خوابی است که از یکی از علما نقل شده ولی برای آن سند معتبری وجود ندارد. این مقام در سال 1414ه ق توسط یکی از تاجران کربلا بازسازی شد.

پیشینه مقام

این مقام که از مهم‌ترین مقام‌های زیارتی کربلا به شمار می‌آید، در محله باب السلالمه، در شمال کربلا، سمت چپ رودخانه حسینیه، قرار دارد. درباره پیشینه و زمان ساخت این مقام، اطلاع دقیقی در دست نیست.

بنا به قولی، یکی از علما در خواب، حضرت مهدی(عج) را در حال نماز خواندن در این مکان دیده است که البته برای این قول، سند معتبری وجود ندارد. گویا این مقام، زیارتگاه جدیدی است که در آغاز، به‌ صورت یک اتاق کوچک گِلی بوده است. اما در سال 1347 ه. ق، توسعه یافته و بخش‌هایی از آن نیز در سال‌های 1378 و 1391 ه. ق، بازسازی شده است. این مقام در دوره رژیم بعثی، پس از قیام سال 1411 ه. ق، خراب شد. از این‌رو یکی از تاجران بزرگ کربلا، در سال 1414 ه. ق، آن را بازسازی نمود.[۱]


خصوصیات بنا

ضریح مقام امام زمان (عج)

بنای زیارتگاه، دارای نمایی از سنگ مرمر، سه ورودی و یک گنبد کاشی‌کاری شده، به ارتفاع هفده متر از سطح زمین است. بخش‌هایی از بنا نیز با الواح کاشی، تزیین یافته و بر محراب بنا، پنجره‌ای برنزی به طول و عرض 5/ 2 در 5/ 1 متر، نصب شده است.


پانویس

  1. مرقدها و مکان‌های زیارتی کربلا، ص282 و 284.

منابع

این مقاله برگرفته از کتاب زیارت‌گاه‌های عراق، محمدمهدی فقیه بحرالعلوم. بخش «مقام حضرت مهدی (کربلا)»، ج1، ص247. است.
  • مرقدها و مكان‌هاى زيارتى كربلا، عبدالامير قريشى، ترجمه: احسان مقدس، چاپ ١، تهران، مشعر، ١٣٩١ه. ش.