میقات

از ویکی حج
پرش به ناوبری پرش به جستجو

میقات، مکان‌های مشخصی است در عربستان که کسانی که قصد انجام عمره مفرده یا عمره تمتع را دارند در این مکان‌ها مُحرم می‌شوند. برای عمره تمتع پنج میقات تعیین شده است: مسجد شجره، جحفه، یلملم، قرن المنازل و وادی عقیق.

ميقات حجّ تمتّع، مكه است و ميقات حج افراد و حجّ قران، يكى از مواقيت پنج‏گانه است.

ميقات عمره مفرده، اگر حاجى در مكه باشد، ادنی الحل، و اگر خارج از حدود میقات‌های پنج‏گانه باشد، يكى از آن میقات‌ها است.

مفهوم‌شناسی و جایگاه[ویرایش | ویرایش مبدأ]

میقات، در لغت به معناى زمان انجام كار و نيز به معناى محلّ انجام آن آمده است و بنابراين، ميقات به معناى اول، اسم زمان و به معناى دوّم، اسم مكان مى‌باشد و در باب حج، به معناى دوم به كار مى‌رود.[۱] يعنى جايى كه حجاج محرم مى‌شوند.

ميقات‌هاى احرام، به وسيلۀ پيامبر(ص) تعيين گرديده است؛ چنانكه در صحيحۀ معاوية بن عمار است كه امام صادق(ع) فرمود: «از تماميت و كمال حج و عمره، احرام از ميقات‌هايى است كه پيامبر(ص) آنها را تعيين كرد و بايد جز با احرام از آن ميقات‌ها عبور نكنى».[۲]

در عمره[ویرایش | ویرایش مبدأ]

مقات‌های عمره تمتع عبارت است از:

برای کسانی که از میقات‌های یاد شده عبور نکنند، میقاتشان محاذی یکی از میقات‌های گفته شده است.

ميقات عمرۀ مفرده، اگر حاجى در مكه باشد، ادنى الحل است و اگر خارج از حدود ميقات‌هاى پنج‌گانه باشد، يكى از آن ميقات‌ها است و چنانچه داخل مواقيت ياد شده باشد، مخیر است كه از يكى از آنها و يا از ادنى الحلّ مُحرم شود و ميقات كودكان «فخّ» است.[۳]

در حج[ویرایش | ویرایش مبدأ]

میقات حج تمتع، شهر مکه است. میقات حج افراد و حج قران، یکی از مواقیت پنج‌گانه است؛ ولى اگر شخص در مكه و يا در محلّى نزديك‌تر از ميقات به مكه باشد،منزلش ميقات او است كه در روايات از آن به«دويرة أهله»تعبير شده است.

پانویس[ویرایش | ویرایش مبدأ]

  1. لمعه،ج ٢،ص ٢٢٠
  2. وسائل الشيعة،ج ١١،ص ٣٠٧
  3. برگرفته از مصباح الناسكين،صص ٨۴ و ٨۵

منابع[ویرایش | ویرایش مبدأ]